poniedziałek, 23 maja 2011

Z albumu Pani Ludwiki.


Z albumu Pani Ludwiki.


Pani Ludwika Soja jest jedną z najstarszych mieszkanek naszego miasta. Urodziła się 17 sierpnia 1912 roku w Czeladzi. W tym roku skończy 99 lat. Tutaj się wychowała i spędziła prawie całe dorosłe życie. Zdjęcia zamieszczone poniżej pochodzą z jej rodzinnego albumu. Przedstawiają członków rodziny, sąsiadów i znajomych. Ciekawe są zdjęcia obrazujące zabudowę ulicy Pieńkowskiego z okresu przedwojennego oraz z czasów  okupacji.



Na fotografii wuj pani Soji, Grzegorz Zając (stoi pierwszy od lewej). Dalej  Stanisław Horzelski (w środku) i pan Gąsiór (brzmienie i pisownia nazwiska nie została ostatecznie ustalone). Po prawej siedzi Piotr Wajgiel, po lewej Franciszek Łakomik. Wszyscy panowie na fotografii byli wówczas kawalerami. Wuj Pani Soji ożenił się w dniu jej urodzin - 17.08.1912 roku, więc zdjęcie wykonano przed 1912 r.


Na fotografii pani Soja (czwarta od lewej) z rodziną: matką, siostrą, ciotką i dalszymi krewnymi przed budynkiem plebanii przy ulicy Pieńkowskiego. Koniec lat 20-tych XX w. Autor fotografii nieznany.


Siostry pani Ludwiki: Scholastyka (z lewej) i Maria (z prawej) Sobotówny. Początek lat 20-tych. Autor nieznany.


Siostry pani Ludwiki, Scholastyka (z lewej) i Maria (z prawej).  Fotografia z czasów panieństwa.  Dedykacja  na odwrocie nosi datę 7.10.1924 r. Fot. Zakład Fotograficzny Stanisław Fronczek.


Pani Ludwika Soja z koleżanką, która zmarła na tyfus w 1927 r. Fotografia z czasów panieństwa. Fot. Zakład Fotograficzny Stanisław Fronczek.
 

 Siostra pani Ludwiki, Weronika Sobota, po mężu Pawlik. Fot. „Muza” Czeladź.



Na fotografii siostra pani Ludwiki, Maria Sobota z koleżankami.


Brat pani Ludwiki Stefan Sobota (po lewej). Zdjęcie wykonane we Lwowie około 1930 r. Autor nieznany.


Pani Ludwika Soja. Zdjęcie z 1932 roku. Autor nieznany.


Najstarsza siostra pani Ludwiki Maria. Dedykacja  na odwrocie nosi datę 1.01.1935 r. Zakład Powszechnej Fotografii „Muza”. Czeladź.


Zdjęcie zrobione przy ulicy Pieńkowskiego 8, gdzie babcia pani Ludwiki miała dwa domy. Jeden od strony ulicy a drugi w głębi placu, zamieszkiwany przez rodzinę Wajglów (na fotografii). Domy te już nie istnieją. Zostały wyburzone przez Niemców w okresie okupacji. Autor nieznany.


Domy przy ulicy Pieńkowskiego. Zachowały się do dziś. Fotografia przedwojenna. Autor nieznany.


Dom państwa Sobotów przy ulicy Pieńkowskiego graniczący z plebanią. Zdjęcie z okresu przedwojennego. Autor nieznany.



Dom państwa Sobotów przy ulicy Pieńkowskiego. Na fotografii ciotka pani Ludwiki z sąsiadami. Zdjęcie z okresu przedwojennego. Autor nieznany.



Oba powyższe zdjęcia przedstawiają dom państwa Sobotów przy ulicy Pieńkowskiego, graniczący z terenem plebanii. Zdjęcie z okresu przedwojennego. Autor nieznany.


Dom państwa Sobotów przy ulicy Pieńkowskiego w trakcie wyburzania w 1941 r. Niemcy wyburzyli 4 budynki zlokalizowane w pobliżu Łaźni Miejskiej. Po wyburzeniu budynku rodzina znalazła nowe lokum w piętrowej kamienicy u Trojaka przy ulicy Będzińskiej. Ten dom również nie istnieje. Autor nieznany.


Dom w trakcie wyburzania. 1941 r. Autor nieznany.


 
10.06.1944 r. Zdjęcie ślubne państwa Ludwiki i Stanisława Sojów. Foto „Styl”. Czeladź.


Na fotografii mąż pani Ludwiki, Stanisław Soja. Pracował w Fabryce Ceramiki Sani­tarnej „Józefów". Zdjęcie powojenne. Autor nieznany.


Karol Cichoński kl. I e
Łukasz Wiecha kl. I e

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz